Kruger's Kermesse Farm Crit


Home | Course Map & Preview Video | Bike Relay | Registration | Online Waiver | Directions | Call-Up List


START LIST           ***
UPDATED SATURDAY 08/29/15 - 9:00AM ***

Below is the final startline call-up list with all riders who have pre-registered to date for Sunday's race. Online registration has now closed, but you can still register at the race on Sunday (from 8:30am on).

Update Thu 08/27: the winner of our second "Kermesse grand pre-reg prize" (a gift certificate for a Chris King bottom bracket or headset of choice) is.... Byron Breeden! Byron's name was randomly drawn among the 210+ racers who did pre-register by end-of-day Thursday. Also a heads-up that besides a start-line call-up, every pre-registered racer will receive a FREE Rip Van Wafel stroopwafel (or alternatively a sample packet of freshly roasted Nossa Familia coffee) when picking up their bib number on Sunday.

Update Thu 08/27: the winner of our first "Kermesse grand pre-reg prize" (a $150 Showers Pass gift certificate) is.... Yuji Sumimoto! Yuji's name was randomly drawn among the 160+ racers who did pre-register by end-of-day on Monday.

For those who didn't win or if you were/are still on the fence about racing this Sunday: we have another "grand pre-reg prize" up for grabs, which we will raffle off among all racers who have pre-registered by end-of-day today (Thursday 8/27). The prize is a gift certificate for a Chris King bottom bracket or headset of choice! In addition we'll have a ton of other prizes and primes up for grabs on Sunday, all generously donated by all our great sponsors. Thank you, sponsors!

 

RACE HEAT # 1 (START 10:00 AM)
 
Clydesdale
Name Age City Team
Corey Foster 42 Portland
Mark Sather 44 Wilsonville 10 Barrel
Brian Quigley 49 Stayton Capitol Velo
David Rosen 42 Beaverton Hch-Rpmortgage
Eron Riddle 37 Portland
Doug Brecht 51 Portland Multnomah Athletic Club
Kevin Wagoner 41 Portland Team 10 Barrel
Brian Westhaver 40 Portland
Gregg Rice 41 Portland Team Lazy Tarantulas
 
Beginner Men
Name Age City Team
Spencer Dandy 29 NW Flanders St Athlete's Lounge Cycling Team
Kyler Brown 29 Hillsboro 10 Barrel
Joel Brown 39 Portland
Andreas Stridsland 25 Portland
Steve Kirbach 40 Portland
Aaron Frechette 39 Portland
Dan Gilden 56 Portland
Scott Coleman 45 Beaverton
Jason Fleming 34 Clackamas Athelete's Lounge
Scott Graves 37 Canby Athletes Lounge Cycling Team
Allen Neel 59 Nampa Team ICO
Mark Timby 41 Portland
Artur Grochowski 30 Portland
Tony Tellache 47 Canby Bikes N'more
Charlie Douthwaite 29 Portland Iron Bike Tyson
Elijah Smith 35 Vancouver
Jeff Baertsch 23 Portland
Brad Alderman 35 Brush Prairie Planet X USA
Alex Jones 31 Portland
Erick Taft 45 Vancouver Camas Bike and Sport
Drew Trapnell 27 Camas
Stone Doggett 42 Portland
Gerardo Perez 34 Portland
Charles Dutton 60 Tigard
 
Women B/C
Name Age City Team
Lindsay Jackson 38 Lake Oswego
Elizabeth Gardiner 29 Clackamas Athletes Lounge Cycling Team
Holland Larue 38 Hood River Team Finger
Jordan Faulds 35 Portland West Coast Women's Cycling P/B Oakshire Brewing
Emily Robey 22 Portland
Kate Stribling 31 Portland
Rose-Ann Hamness 47 Lake Oswego Sprout Cycles/Lucky Lab
Lauren Ziehnert 14 Tigard Smith & Nephew P/B Westend Bikes
 
Master Women B/C 35+
Name Age City Team
Laura Davies 44 Portland Athletes Lounge Cycling Team
Sandra Krueger 43 Portland Oregon Bike Shop Racing Team
Traci Smolen 48 Portland Team Oregon Presented by Laurelwood Brewing
Sherry Schwenderlauf 41 Portland Vanderkitten
Patti Wolfe 46 Redmond
Becky Rice 39 Portland
Traci Anderson 42 Beaverton
Annie Eustis 35 Portland
Elaine Prause 44 Portland Grundelbruisers
 
Master Women 45+
Name Age City Team
Julie Ann Smith-Simonsen 47 Portland Sweetpea Ladies Auxiliary
Frances Gehring 51 Beaverton Hammer Velo
Donna Rosenberg 51 Renton Donna Rosenberg
Jan Moss 54 Portland High Five Cycling
Karin Wohlert 45 Portland Hammer Velo
Bonnie Rosenfeld 62 Lake Oswego Sorella Forte P/B St. Honore Bakery
Virginia Xing 48 Eugene Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
 
Beginner Women
Name Age City Team
Michel Gray 32 Portland
Sara Carlson 38 Longview
Danielle Restuccia 30 Hillsboro
Naomi Nussbaum 25 Happy Valley
Cindy Werhane 46 Portland Athletes Lounge
Kristen Ash 32 Portland Athlete's Lounge Cycling Team
Samantha Trost 15 Battle Ground Team S&M
Kacy Manahan 28 Portland
Karyn Goodfriend 52 Portland
Micha Ramsey 42 Beaverton Athletes Lounge Cycling Team
Day Piwonka 49 Portland
Hannah Carlos 29 Portland Metropolis Cycle Repair
Shari Scarlott 56 Portlandportland
 
Junior Men (12-18)
Name Age City Team
Luke Frechette 13 Portland
Cooper Irwin 17 Woodland Hapi-Go!
Alex White 16 Portland
Paul Furst 17 Vancouver
Ryan Gutierrez 12 Beaverton
Sage Doggett 12 Portland PDX Devo
Elijah Shulman 16 Portland
 
Junior Women (12-18)
Name Age City Team
Anna Saltzberg 12 Vancouver Swift Racing P/B 21st Ave Bicycles
Emma Royce 14 Ridgefield The Spokesmen
Natalie Shaw 17 Tigard Therapeutic Associate Racing
Mckenna Mckee 12 Vancouver
Olivia Hewett 15 Vancouver The Spokesmen
Charis Darnall 17 Gresham
 
 
RACE HEAT # 2 (START 11:00 AM)
 
Men B
Name Age City Team
Andrew Marchington 31 Portland Athletes Lounge Cycling Team
Michael Shearer 34 Tigard Team 10 Barrel
Kyle Berg 28 Portland
Ryan Morgan 41 Portland Trusty Switchblade
Alan Barton 31 Portland
Dave Dezellem 45 Hillsboro
Andrew Smith 33 Portland Swift Racing P/B 21st Ave Bicycles
Ben Tankus 21 Corvallis Team Oregon Pb Laurelwood Brewing
Sean Cook 43 Beaverton
Justin Ziehnert 17 Tigard Smith & Nephew P/B Westend Bikes
 
Men C
Name Age City Team
Greg Dufour 39 Portland
Mountain Bat 30 Vancouver Oregon Bike Shop Racing Team
Matthew Bloom 25 Portland
Jake Tong 33 Portland Trusty Switchbalde
Jeff Copus 46 Portland Team 10 Barrel
Doug Brecht 51 Portland Multnomah Athletic Club
Josh Sutton 34 Portland Athlete's Lounge Cycling Team
Stephan Morris 31 Portland
Bradley Parker 37 North Portland
Ian Boggs 35 Portland Hotdadz
Eric Hagen 35 Portland
Matthew Wilkins 30 Portland
Jason Skelton 41 Portland Cyclisme Word RCB
Felipe Nystrom 32 Portland Athlete's Lounge
Kristopher Celtnieks 29 Portland
Phil Webster 32 Portland Hammer Velo
Kyler Ervin 15 Gaston Smith & Nephew P/B Westend Bikes
Charlie Goldston 36 Portland
David Hankins 61 Vancouver Camas Bike and Sport
Josh Hulst 34 Portland
Brandon Elliott 34 Beaverton
 
Master Men 50+
Name Age City Team
Jeff Tedder 55 Portland
Michael Kender 52 Portland
Greg Eyerly 51 Salem
Jeff Hollister 57 Portland
Rob Perry 52 Boring
Barry Rich 57 Tigard Beaverton Bicycle Club
Erik Goodfriend 55 Portland
Dennis Starkey 53 Vancouver Metropolis Cycle Repair
John Napier 54 Camas Camas
Michael Metz 53 Renton Bicycle Attorney
Ken Rodgers 64 Eugene Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
Tom Webb 63 Portland
Michael Dehner 50 Portland
Einar Traa 72 Portland
Michael Brazel 51 Federal Way
Tom Smith 54 Eugene Bicycle Way of Life
Dan Houghton 55 Portland Southwest Bicycle Absolute Sixpack
Benjamin Gonzales 50 Portland Benjamin Gonzales
Randy Scott 52 Bend
Tom Hill 52 Portland
Kevin O'Connell 58 Portland
Neil Carpenter 51 Portland Oregon Bike Shop Racing Team
Dennis Sibilia-Young 61 Eugene
Mitch Gold 54 Portland Dr. Will Bar
Edward Lanton 65 Portland
Bill Lambert 62 Portland
Mark Stoller 54 Portland Stumptown
John Foulston 52 Portland Portland Velo Race Team
Stefan Furst 58 Vancouver
Paul Mautner 57 Portland
Scott Sargeant 53 Portland
Jeff Otto 53 Beaverton Team Oregon
 
Master Men B 35+
Name Age City Team
Drew Coleman 44 Portland Swift Racing P/B 21st Ave Bikes
Robert Jackson 40 Portland Athlete's Lounge Cycling Team
Scott Trautman 49 Camas Camss Bike and Sport
Mark Chasse 48 Portland Portland Velo
Paul Schoonover 47 Portland Team S&M
Richard Rosko 47 Portland
Rolland Hayden 36 Gresham
Mike Rosenfeld 43 Portland Half Fast Velo Presented by Ninkassi
Jeff Boehlke 49 Battle Ground Spokesmen
Steve Black 43 Portland
Gabriel Cabatic 39 Portland
Matt Radich 46 Lake Oswego
David Ripp 49 Camas
Chris Roberts 44 Portland Hammer Velo
Tim Schauer 47 Camas Sage Cycles-Lucky Envelope Brewery
Salvatore Bondi 45 Portland None
Yuji Sumimoto 45 Troutdale
Thomas Royce 47 Ridgefield The Spokesmen
Erik Young 38 Beaverton Athletes Lounge Cycling Team
Jeff Steiner 49 Portland
Jimmy Candelaria 45 Portland
Jason Hughes 43 Washougal
Javad Simonsen 45 Happy Valley Cyclepath
Eric Hunter 41 Portland Rolling Thunder P/B the Missing Link
Bradford Goodson 44 Portland
Brian Anthony 41 Portland Portland Bicycle Studio
Mike Murphy 49 Portland
Matthew Schwartz 40 Portland Metropolis Cycle Repair
David Hewett 40 Vancouver The Spokesmen
Jon Langbehn 40 Beaverton Team Oregon
Dave Kosanke 39 Portland
Blaine Krueger 40 Portland
Wade Hewitt 44 Portland Pentangeli
 
Master Men C 35+
Name Age City Team
Erik Carlson 41 Longview
Jeff Dill 43 Portland
Scott Goodrich 40 Camas Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
Alex Geschke 41 Happy Valley Team Oregon
Joshua Johansen 42 West Linn Team 10 Barrel
Jesse Burkett 44 Portland
Tony Pitone 47 Portland
Albert Passadore 43 Portland Hammer Velo
Joe Pinzone 47 Vancouver Threshold Velo
Justin Watkins 41 Hillsboro
Dan Salvey 46 Sherwood
John Prosser 48 Hillsboro Pacific Power Blue Sky
Ben Needham 54 Portland Team Oregon
Marc Angelo 44 Portland Northwest Trail Alliance
Kelly Myers 45 Tigard
Ryan Schimpf 38 Oregon City Spokesmen
Kyle Mountain 48 Portland
Ryan Paddock 41 Portland
Steve Shaw 49 Tigard Theraputic Associates Racing
Phillip Trost 39 Battle Ground
Ben Conte 45 Portland
Doug Malnati 52 Tigard Athletes Lounge
Robert Mansolillo 39 Portland
Sean Mccarthy 49 Tigard
Jerrol Lackey 46 Portland Swift Racing P/B 21st Ave Bicycles
Kyle Gunsul 46 Lake Oswego
Raymond Egan 39 Portland The Spokesmen
Michael Paradis 45 Portland Tireless Velo
Chris Page 47 Brightwood Bobs Burgers
Andrew Nemecek 48 Portland
Aaron Even 45 Portland
Charles Barrett 48 Portland
Bill Holmes 54 Portland Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Trevor Rice 42 Lake Oswego Portland Velo Race Team
Norm Swygert 46 Portland
Troy Nelson 46 Beaverton
Kevin Dickson 46 Portland
Oliver Fritsch 39 Portland
Jamey Dempster 39 Portland
Erik Offner 42 Portland
 
 
RACE HEAT # 3 (START NOON)
 
Men A
Name Age City Team
Josh Kelley 32 Portland
Michael Gallagher 42 Portland !! Breadwinner !!
Adam Artner 21 Corvallis Team Oregon P/B Laurelwood Brewing
Cullen Guinn 38 Portland Trustyswitchblade
Kyle Ireton 27 Portland
Chip Sloan 40 Vancouver Grundelbruisers
Matthew Smith 38 Vancovuer
 
Master Men A 35+
Name Age City Team
Murray Carlisle 41 Portland
Sean Rees 49 Portland
Mike Henry 50 Damascus Evolution Racing Team
Michael Rabinowitz 48 Portland Rebound/Tireless Velo
Saul Lopez 44 Portland Half Fast Velo Presented by Ninkasi
Chris Ramsey 42 Beaverton Athlete's Lounge Cycling Team
David Saltzberg 49 Vancouver Monster Media Racing P/B Fight Meso
Ted Byram 40 Portand
Jeff Standish 49 Gresham Therapeutic Associates Racing
Kevin Drake 45 Vancouver Portland Bicycle Studio
Webster Wilson 43 Portland VMR Racing
Brian List 48 Portland
Steve Chapin 45 Portland Athlete's Lounge
John Weathers 45 Tigard Team Oregon
Todd Rosier 50 Hillsboro Therapeutic Associates Racing
David Pedersen 43 Portland Portland Bicycle Studio
David Prause 44 Portland Grundelbruisers
Brent Casady 44 Portland
 
Singlespeed
Name Age City Team
Brian Kesselman 39 Portland Ruckus Test Team
Bob Crow 46 Portland Team Lazy Tarantulas
Ryan Coons 29 Portland
Michael Brazel 51 Federal Way Machete Squad
John Lin 32 Portland Swift Racing P/B 21st Ave. Bicycles
James Graves 44 Tigard
Paul Kanz 46 Portland
Byron Breeden 39 Hood River
Geoff Rice 39 Portland Team Lazy Tarantulas
Jordan Norris 36 Portland
Stephen Hartzel 32 Portland Metropolis Cycle Repair
Seth Patla 38 Forest Grove PDX TI/Hub/RCB
Mielle Blomberg 44 Portland Team S&M
 
Women A
Name Age City Team
Sara Schmitt 35 Portland
Amy Rice 40 Portland Team Lazy Tarantulas
Holly Henderson 29 Beaverton
Katy Giombolini 27 Eugene
 
Master Women A 35+
Name Age City Team
Sierra Callahan 37 Portland Ladies Auxiliary
 
 
RACE HEAT # 4 - RELAY (START 1PM)
 
Two-Person Men Open
Name Age City Team
Andrew Marchington 31 Portland Athletes Lounge Cycling Team
Greg Dufour 39 Portland Athlete's Lounge Cycling Team
Mountain Bat 30 Vancouver Oregon Bike Shop Racing Team
Joel Brown 39 Portland
Kyler Brown 29 Hillsboro 10 Barrel
Aaron Frechette 39 Portland
Luke Frechette 13 Portland
Kyle Berg 28 Portland
Scott Graves 37 Canby Athletes Lounge Cycling Team
Stephan Morris 31 Portland
Doug Malnati 52 Tigard Athletes Lounge
Kristopher Celtnieks 29 Portland
Phil Webster 32 Portland Hammer Velo
Charles Barrett 48 Portland
Cullen Guinn 38 Portland Trustyswitchblade
Jeff Baertsch 23 Portland
Brian Fuller 41 Portland Athletes Lounge
Charlie Goldston 36 Portland
Stefan Furst 58 Vancouver
Paul Furst 17 Vancouver
Charles Dutton 60 Tigard
Chip Sloan 40 Vancouver Grundelbruisers
Brandon Elliott 34 Beaverton
Troy Nelson 46 Beaverton
 
Two-Person Women Open
Name Age City Team
Laura Davies 44 Portland Athletes Lounge Cycling Team
Jennifer Greeve 37 Olympia Athlete's Lounge Cycling Team
Frances Gehring 51 Beaverton Hammer Velo
Michelle Blackwood 42 Portland
Cindy Werhane 46 Portland Athletes Lounge
Jan Moss 54 Portland High Five Cycling
Kristen Ash 32 Portland Athlete's Lounge Cycling Team
Mary Grace Baxendale 34 Portland
Sierra Callahan 37 Portland Ladies Auxiliary
Katy Giombolini 27 Eugene
 
Two-Person Co-ed Open
Name Age City Team
Robert Jackson 40 Portland Athlete's Lounge Cycling Team
Matt Radich 46 Lake Oswego
Heather Radich 45 Lake Oswego
Donna Rosenberg 51 Renton Donna Rosenberg
Michael Metz 53 Renton Bicycle Attorney
Tom Smith 54 Eugene Bicycle Way of Life
Patti Wolfe 46 Redmond
Erik Young 38 Beaverton Athletes Lounge Cycling Team
James Graves 44 Tigard
Monica Bilodeau 32 Tigard
Matthew Wilkins 30 Portland
Michaeline Jensen 29 Portland
Julie Ann Smith-Simonsen 47 Portland Sweetpea Ladies Auxiliary
Javad Simonsen 45 Happy Valley Cyclepath
Becky Rice 39 Portland
Bradford Goodson 44 Portland
Gregg Rice 41 Portland Team Lazy Tarantulas
Amy Rice 40 Portland Team Lazy Tarantulas
Seth Patla 38 Forest Grove PDX TI/Hub/RCB
Holly Henderson 29 Beaverton
Justin Ziehnert 17 Tigard Smith & Nephew P/B Westend Bikes
Lauren Ziehnert 14 Tigard Smith & Nephew P/B Westend Bikes
 
Two-Person Junior
Name Age City Team
Alex White 16 Portland
Jakob Stoller 13 Portland Stumptown
Jackson Loftus 12 Portland Stumptown
Jackson Loftus 12 Portland
 
Two-Person Men 80+
Name Age City Team
Rolland Hayden 36 Gresham
Steve Black 43 Portland
Gabriel Cabatic 39 Portland
Joshua Johansen 42 West Linn Team 10 Barrel
Mark Sather 44 Wilsonville 10 Barrel
Erik Goodfriend 55 Portland
Albert Passadore 43 Portland Hammer Velo
Emanuel Mcgladrey 57 Keizer Holy Moly Velo
Aaron Even 45 Portland
John Weathers 45 Tigard Team Oregon
David Hankins 61 Vancouver Camas Bike and Sport
Drew Trapnell 27 Camas
Jeff Otto 53 Beaverton Team Oregon
David Prause 44 Portland Grundelbruisers
 
Two-Person Men 100+
Name Age City Team
Greg Eyerly 51 Salem
Randy Scott 52 Bend
Richard Rosko 47 Portland
Kevin O'Connell 58 Portland
Brian List 48 Portland
Paul Mautner 57 Portland
 
Two-Person Singlespeed
Name Age City Team
Brian Kesselman 39 Portland Ruckus Test Team
Chris Ramsey 42 Beaverton Athlete's Lounge Cycling Team
Jonathan Eng 36 Portland
Dennis Starkey 53 Vancouver Metropolis Cycle Repair
John Napier 54 Camas Camas
Mielle Blomberg 44 Portland Team S&M

 

Sponsors